(Artykuł adresowany rodzicom dzieci słabowidzących)
Zadaniem tego ćwiczenia jest wzmacnianie większości funkcji oczu. Poprawia ono współpracę gałek ocznych, akomodację, koordynację wzrokowo- ruchową, zwiększa sprężystość mięśni oczu, polepsza ostrość widzenia. To tylko część pozytywnych efektów jakie może osiągnąć rodzic pracując z dzieckiem, u którego występują ograniczenia w zakresie percepcji wzrokowej.
Ćwiczenie to proponuję realizować w formie zabawy z dzieckiem, tak często jak mamy na to ochotę, ale przede wszystkim wtedy, kiedy widzimy, że nasza pociecha jest zmęczona, spięta, rozkojarzona.
A oto jak należy realizować ,, przyklejone oczy”.
Ćwiczenie to dziecko wykonuje na siedząco lub na stojąco, bez okularów lub w przypadku silnej wady wzroku (w miarę możliwości) w okularach słabszych. W pokoju, w którym ćwiczymy jest ład, spokój, gra cicho muzyka. Dziecko siedzi wygodnie, jest wyprostowane, w przypadku gdy stoi stopy rozstawia na szerokość barków. Proponujemy, aby nabrało Ono kilka głębokich oddechów następnie rozluźniło się. Przystępujemy do zasadniczej części ćwiczenia, podając dziecku spokojnym, cichym tonem następującą instrukcję:
- Ramiona podnieś do góry, tak jakbyś chciał dotknąć nimi uszu- mocno napinaj mięśnie w tej pozycji. Opuść z wydechem ramiona, poczuj jak mięśnie rozluźniają się. Ramionami zakreśl kółka. Ćwiczenie powtórz 2/3 razy.
- Spuść głowę. Za każdym wydechem pozwalaj jej spadać coraz niżej. Przetaczaj głowę w prawo, w lewo. Nie śpiesz się. Rób to tak długo jak długo sprawia ci to przyjemność.
- Patrz przed siebie. Znajdź coś na czym chcesz zatrzymać wzrok. Zacznij wolno ruszać głową utrzymując wzrok na wybranym przez ciebie miejscu/ punkcie. Rób to powoli. Możesz mrugać. Rozluźnij się. Unoś, opuszczaj głowę, wstań albo usiądź, przykucnij, zrób parę kroków w prawo w lewo, do przodu, do tyły, ruszaj całym tułowiem na boki, dodaj ruchy, na które masz w tej chwili ochotę, pamiętając, że w każdej z wymienionej czynności Twoje oczy nie odrywają się od punktu, który wybrałeś do patrzenia- Twoje oczy są do niego ,,przyklejone”. Aby utrudnić ćwiczenie zrób obrót o 360 stopni i od razu, bez szukania wceluj oczami w wybrany punkt.
Dzieciom, które maja słabsze widzenie jednego z oczu proponuję: zasłoń jedno oko (lepiej silniejsze). Zrób parę kroków w bok/tył. Odsłoń zasłonięte oko jednocześnie zasłaniając to, które patrzyło. Sprawdź czy to, które było zasłonięte, wycelowane jest w miejsce, do którego oczy są ,,przyklejone” Baw się. Projektuj nowe ćwiczenia. Na zakończenie można zastosować tzw. ,,kołysanie” oczu, którego specyfikę opiszę w kolejnym rozdziale.
Ćwiczenie ,, przyklejone oczy” właściwie wykonane relaksuje i znacznie usprawnia widzenie.
Musimy jednak pamiętać, że jeśli w trakcie tego ćwiczenia, bądź jakiegokolwiek innego angażującego narząd wzroku pojawi się napięcie, zmęczenie, ból, należy bezzwłocznie go zakończyć.
Opracowała:
Alina Beister
pedagog