JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z INTERNETU - Wskazówki dla nastolatków


Propozycja dla uczniów klas VIII i VII
oraz klas młodszych, by w ramach alternatywy dla bezcelowego „serfowania” w sieci, zajrzeć na strony:

http://www.progra.pl/programy/indywidualny-planer-kariery/, by zobaczyć prezentację IPK trwającą niespełna 9 minut, by zainspirować się i w ciekawy sposób przygotować się do wyboru szkoły/zawodu

https://mapakarier.org/ , gdzie w zakładce ŚCIEŻKI KARIERY znajdziesz szczegółowe opisy ponad 580 zawodów, przedstawione w ciekawy sposób, a w zakładce MIASTO ZAWODÓW zapoznasz się w formie graficznej z miejscami, gdzie pracują osoby pracujące w konkretnych zawodach.

Pamiętaj!

Cyberprzestrzeń jest jak wielkie miasto. Możesz znaleźć tam np. biblioteki, miejsca rozrywki, możliwość spotkania wielu wspaniałych ludzi. Niestety możesz tam spotkać ludzi lub sprawy, których powinieneś unikać. Znając niebezpieczeństwa i sposoby ich uniknięcia możesz bezpiecznie korzystać z Internetu.

  • Ustal wspólnie z rodzicami zasady korzystania z Internetu.
  • Ustalcie kiedy i jak długo możesz przebywać w Sieci, z jakich serwisów internetowych możesz korzystać. Umowa z rodzicami nie oznacza rezygnacji z twojej prywatności czy twoich praw. Jest ona po prostu uzgodnieniem waszego wspólnego stanowiska opartego na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu.
  • Chroń swoją prywatność w Sieci. Jeśli bierzesz udział w jakimkolwiek forum publicznym nie podawaj swojego nazwiska, adresu mailowego, numeru telefonu, nazwy szkoły oraz innych informacji, które mogłyby pozwolić na ustalenie twojej tożsamości (dotyczy to również danych twoich rodziców, rodzeństwa, znajomych).
  • Nie wysyłaj swoich zdjęć osobom, których nie znasz, bez porozumienia z rodzicami.
  • Odpowiadaj mądrze na otrzymane wiadomości. Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości (e-maile, komentarze na czacie, grupy dyskusyjne, itp.), które sprawiają, że czujesz się skrępowany, zmieszany lub zaniepokojony. Gdy otrzymasz taką wiadomość, powiedz o tym rodzicom lub innym dorosłym, do których masz zaufanie. Zgłoście taki incydent do punktu kontaktowego zadzwoń na TELEFON ZAUFANIA 800 100 100800100100.PL
  • Bądź ostrożny korzystając z czat roomów.

Czat room jest prawdopodobnie najbardziej niebezpiecznym obszarem w Internecie. Nigdy nie możesz mieć pewności z kim naprawdę rozmawiasz. Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych i nie organizuj spotkań w „realu” bez wiedzy rodziców.

 Porady dla Rodziców:

  • Zapytaj swoje dziecko, co robi w Internecie. Czym zajmuje się najczęściej, czym zajmuje się w chwili obecnej. Nie wahaj się zadawać pytań. Zapytaj, z kim rozmawia przez Internet. Powiedz, że chciałbyś wiedzieć, jakie informacje przekazuje swoim internetowym znajomym.
  • Powiedz, czego oczekujesz od dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Korzystają z niego też osoby, które mają niewłaściwe intencje. Powiedz zatem, czego według Ciebie, jako osoby dorosłej, nie wolno dziecku robić ze względu na jego i w Wasze bezpieczeństwo. Pomóż mu zrozumieć, że nigdy nie powinno się podawać przez Internet osobistych danych (imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu), nie przesyłać i nie publikować zdjęć, filmików, nagrań.
  • Wyjaśnij, że nie należy bez Twojej kontroli otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych. Tylko Ty, jako osoba dorosła, możesz to zrobić. Zawartością takiego e-maila mogą być wirusy albo film lub zdjęcie o nieodpowiedniej dla dzieci treści. Dzieci nie powinny spotykać się z osobami poznanymi w Internecie bez kontroli i wiedzy rodziców!
  • Poproś o zaufanie. Powiedz, że chcesz wiedzieć o tym co je zaniepokoi w Internecie. Jeśli powie Ci o tym, a Ty nie będziesz wiedział, co zrobić – zadzwoń na TELEFON ZAUFANIA 800 100 100800100100.PL

Razem zastanowimy się co możemy zrobić. Pracują tam ludzie, którzy są po to, by pomagać w trudnych sytuacjach.

800 100 100 - to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych, takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

  • Nie obwiniaj – w ten sposób nie rozwiążesz problemu, a dziecko straci odwagę, by opowiedzieć Co o tym, co się wydarzyło. Pamiętaj, że dzieci często same obciążają się winą. Powiedz, jak ważne jest da Ciebie to, by z Tobą rozmawiało. Doceń jego odwagę i zaufanie, jakim Cię obdarzyło. Powiedz swojemu dziecku, że zawsze może na Ciebie liczyć. Razem sobie poradzicie!
  • Najlepiej porozmawiać o zasadach, zanim zezwolisz dziecku na korzystanie z Internetu. Jeśli jeszcze nie odbyliście takiej rozmowy, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno.

Polecamy zapoznanie się z informacjami na:

www.obywatelesieci.pl

www.dzieckowsieci.pl/

www.fundacja.orange.pl/kurs/ Bezpiecznie tu i tam – kurs internetowy dla rodziców

www.sieciaki.pl

 

Opracowały:
Alina Pietrowska
Anna Frost-Waluś