Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Nr 7 w Gdańsku Monika Gołubiew – Konieczna podpisała porozumienie ze Stowarzyszeniem Foreningen Barna Polen, z siedzibą w mieście Moss w Norwegii,  Borkenveien 5e, 1339 Vøyenenga zarejestrowane w rejestrze Frivillighetsregisteret w Norwegii pod numerem 813227932, reprezentowanym przez Izabelę Bielińską. Przedmiotem porozumienia jest udzielanie szeroko rozumianego wsparcia w zakresie podtrzymywania polskiej tożsamości narodowej uczniów Szkoły Foreningen Barna Polen (Stowarzyszenie Dzieci Polsce) Polskiej Sobotniej Szkoły im. Jana Brzechwy z siedzibą w Moss Norwegia, Borkenveien 5e. 1339 Vøyenenga zwanej dalej Szkołą lub Stowarzyszeniem, ze swoją siedzibą w mieście  Moss w Norwegii, także jej oddziałami  Lusetjern Skole w Oslo oraz Gullaug Skole w Lier na bazie ustawy z dnia 7 października 1999 roku o języku polskim (Dz. U. 1999, Nr 90, poz. 999 z późniejszymi zmianami), w ramach innowacji pedagogicznej ”Współpraca ze Szkołą Polską w Norwegii” przyjętej jednogłośnie uchwałą Nr 3/2019/2020 w dniu 2 września 2019 roku na zebraniu Rady Pedagogicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7 w Gdańsku.

Wsparcie uczniów ukierunkowane będzie na budowanie ich motywacji do nauki języka polskiego oraz  kontynuowania edukacji (oprócz szkoły norweskiej, także w polskiej szkole, w tym zdawania corocznych egzaminów z uwagi na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą) zgodnie z art. ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe (tekst ujednolicony z dnia 19 czerwca 2019 roku), poszukiwanie sposobów  emocjonalnego radzenia sobie w edukacji dwujęzycznej i nabywanie coraz lepszych umiejętności odnajdywania się w środowisku dwukulturowym.

Wsparcie dla rodziców ukierunkowane będzie na poszerzanie ich kompetencji w wychowywaniu dzieci w poszanowaniu tradycji dla Polski jako kraju pochodzenia (także w związku z ewentualnym powrotem do Polski) i mieszkających w Polsce krewnych, udzielanie pomocy w rozwiązywaniu trudności wychowawczych wynikających z życia ich dzieci w środowisku dwukulturowym oraz pokonywaniu trudności edukacyjnych wynikających z edukacji ich dzieci równolegle w dwóch szkołach (norweskiej i polskiej).

Wsparcie dla nauczycieli i innych specjalistów pracujących w Szkole i jej oddziałach ukierunkowane będzie na udzielanie im pomocy w rozwiązywaniu trudności wychowawczych i edukacyjnych uczniów, a także wspólnym motywowaniu ich do nauki języka polskiego nie tylko w mowie, ale także w słowie czytanym i pisanym.

Uroczystość podpisania ww. Porozumienia odbyła się w dniu 23 listopada 2019 roku w Norwegii, z okazji pięciolecia istnienia Polskiej Sobotniej Szkoły w Moss.