Zgrzytanie zębami u dzieci to dość powszechna dolegliwość. Za jej występowanie może odpowiadać ( jak  często się uważa) owsica, a więc jedna z chorób  wieku dziecięcego, powszechnie określana  mianem choroby ,,brudnych rąk”. Nie tylko owsica jest przyczyną tego, że nasze dziecko w nocy wydaje dźwięki wynikające z pocierania się zębów o siebie. Przyczyn może być wiele. Tkwią one zarówno w dziecku jak i w otoczeniu, w którym przebywa ono na co dzień - ale o tym za chwilę. W tym momencie wyjaśnię dokładniej kwestię wyżej sygnalizowaną, a więc zgrzytania zębami pod wpływem stwierdzonej laboratoryjnie owsicy. 

I tak, nie w każdym przypadku zarażenie owsikami jest spowodowane zaniedbaniami higienicznymi. Jaja owsików mogą przedostać się do organizmu człowieka również drogą wziewną. Są po prostu wdychane wraz z unoszącym się w powietrzu kurzem, a częste mycie rąk wcale nie daje gwarancji ochrony przed zachorowaniem. Zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci stanowi jeden z objawów owsicy. Może pojawiać się w nocy, ale także w ciągu dnia. Oprócz charakterystycznego zgrzytania zębami występują też inne symptomy choroby, takie jak: drapanie się w okolicy odbytu, zwiększona ochota na słodycze, apatyczność, kłopoty z koncentracją, bóle głowy itp. Te ostatnie z wymienionych najczęściej zaczynają dostrzegać rodzice w postaci pogorszenia się ocen szkolnych, niechęć do lekcji, brak zainteresowania szkołą.                                                                               

Zgrzytanie zębami jako dolegliwość sama w sobie określana jest mianem bruksizmu. Najczęściej występuje u dzieci do 6-go roku życia, ale nie zauważona przedłuża się o kolejne lata. Pojawia się zazwyczaj w tych okresach, kiedy u dziecka zaczyna się ząbkowanie- najpierw przy mleczakach, a później zębach stałych. Jednak nie samo pojawienie się zębów jest przyczyną zgrzytania. Jak twierdzą lekarze, głównymi powodami są wady zgryzu, dalej owsica oraz jak wyżej zaznaczyłam szeroko rozumiany stres i lęki.

Zgrzytanie zębami u dzieci podczas snu nie zawsze jest zauważalne dla otoczenia, ale nieleczone niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Bez względu na przyczynę, prowadzi do znacznego osłabienia uzębienia, ścierania szkliwa nazębnego, kruszenia się zębów, bóli stawów żuchwowych- a nawet ich uszkodzenia. Leczenie bruksizmu skupia się na ustaleniu, czy zgrzytanie zębami u dziecka jest powodowane silnymi przeżyciami, zbyt dużą wrażliwością czy istniejącymi wadami zgryzu, owsicą. Jeśli w czasie wizyty u stomatologa dowiesz się, że twoje dziecko ma wady w uzębieniu, leczenie będzie opierać się na nauce prawidłowego ustawiania szczęki, w przypadku owsicy- leczeniu farmakologicznym.

Jeśli  nie ma zdiagnozowanej choroby „brudnych rąk”, zgryz malca nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, za zgrzytanie zębami u dzieci najczęściej odpowiada napięcie nerwowe i stres. Dla dziecka powodem do nocnego niepokoju mogą być nieporozumienia z rówieśnikami lub rodzeństwem, stres przed szkolnymi zajęciami czy reprymenda od rodziców/nauczyciela. Dziecko odreagowuje silne emocje, których doznało w ciągu dnia, poprzez nocne zgrzytanie zębami. Bardzo ważne jest zatem to, aby umiejętnie rozładować niepokój i napięcie przed zaśnięciem. W tym celu wystarczy spokojna rozmowa z dzieckiem  o jego troskach czy zmartwieniach, przeczytanie bajki, ciepła kąpiel przed snem, czy po prostu czułe pogłaskanie szkraba po główce.

Zgrzytanie zębami u dzieci jest więc często oznaką zmian, które wymagają interwencji ze strony rodziców. Nie można ich bagatelizować. Czasami w leczeniu tej dolegliwości wystarcza po prostu bliskość i czułość opiekunów, niekiedy zaś zgrzytanie zębami to objaw somatycznych schorzeń (np. owsica), które wymagają leczenia farmakologicznego. W tym ostatnim wariancie wizyta u lekarza da nam odpowiedź- jak mamy postępować dalej? Do jakiego specjalisty musimy się zgłosić, aby problem  ,,zgrzytania” pozwolił nam i naszemu dziecku spać spokojnie.

 

Bibliografia:
Bruksizm-Brocard, Laluguee

Opracowała:
Alina Beister
pedagog